Поради засиления интерес от много бременни жени ще обясним какво представлява това състияниe.
Хемолитичната болест на новороденото се дължи на имунен конфликт между майката и плода поради антигенна несъвместимост по Rhesus (Rh). Основен антиген в Rh система е D антигенът. При RhD (-) майка и RhD (+) плод в майчиния организъм се изработват анти Rh (анти-D) антитела от клас IgG, които преминават през плацентата в плода и предизвикват тъканна хемолиза.
Каква е клиничната картина на хемолитичната болест на новороденото?
Първата бременност протича обикновено без имунен конфликт, но при всяка следваща бременност титърът (броят) на антителата в майката нараства, в организма на детето възниква имунна хемолиза. Тежката форма може да причини интраутеринна (вътрематочна) смърт на плода (фето- плацентарна аназарка), при останалите случаи часове след раждането се появява различно изразен иктер (жълтеница) и анемия. Установява се хепатоспленомегалия (увеличаване на черния дроб). При много тежък иктер необратимо се увреждат базалните и централните ядра на главния мозък от отлагане на билирубин в тях (ядрена жълтеница). Новороденото е в тежко състояние с неврологична симптоматика и затруднено дишане. Ако преживее, детето остава с трайни дефекти във физическото и умственото си развитие.
Какво е лечението на хемолитичната болест на новорденото?
1. Лечение на плода:
- Вътрематочни фетални трансфузии;
- Раждане – зависи от това колко е напреднала бременността;
- Имуномодулация – тук се включва приложението на венозни имуноглобулини, плазмафереза, комбинирана с имуноглобулини, глюкокортикоиди.
2. Лечение на новороденото:
Фототерапията и обемното преливане са основните методи за лечение.
- Обменни трансфузии – по този начин се обменят увредените еритроцити, билирубина и свободните майчини антитела в плазмата, коригира се анемията;
- Фототерапия – тя се явява основно лечение за хипербилирубинемия с цел предотврятяване на билирубиновата невротоксичност.
- Други методи на лечение – има предварителни съобщения за приложение на високи дози имуноглобулин с цел редуциране нивото на билирубина и намаляване нуждите от обменно кръвопреливане при това заболяване.
За да се избегне това състояние на бременните жени, още в началото на бременноста, се изработва кръвна група. Ако кръвната група е Rh D/-/ се назначават допълнителни изследвания за еритроантитела. При откриването на такива се проследява титъра им. Имунохематологичното проследяване на всяка бременна жена се извършва при регистриране на бременноста – 10-16 гестационна седмица и в периода 28-34 гестационна седмица.
При раждане, на всяка RhD/-/ жена се назначават изследвания на майката и бебето. Ако са отрицателни на жената се прави профилактика с анти-D гамаглобулин. С това се цели да се предотврати имунизацията на майката и да няма проблеми при следващи бременности.