Окапването на косата е доста разпространен проблем, но при различните хора този процес се извършва по различен начин и в различна степен. Той е свързан и с различни причини, които биха могли да бъдат определени вняколко основни групи в зависимост от причинителя:
1. Стресът
Стресът и вълненията са способни да се отразят негативно на състоянието на косата, но това почти винаги става не веднага, а след 2-3 месеца. В стресова ситуация надбъбречните жлези започват да работят в засилен режим и произвеждат повишено количество тестостерон и норадреналин, което способства за засилването на косопада.
2. Заболявания на щитовидната жлеза
Нарушенията в работата на щитовидната жлеза са честа причина за окапването на косата.
Лечението е хормонално.
3. Бременността
През този период в женския организъм се повишава нивото на естроген и косата изглежда великолепно, но нивото на хормона се нормализира и често се появява косопада.
4. Климаксът
Менопаузата се съпровожда с намалено производство на женски хормони, а това води до преобладаване на мъжките хормони в организма. Освен това, климаксът е форма на постоянен стрес. А резултатът от него е окапването на косата.
5. Преобладаване на мъжки хормон
При повишеното производство в организма на хормона тестостерон някои жени могат да страдат от оплешивяване, характерно за мъжете. Няма повод за притеснения за пълно оплешивяване, но разширяване на линията на пътя и оголване на темето е напълно възможно.
6. Автоагресията
Този тип оплешивяване възниква поради това, че организмът възприема косата като чуждо тяло и я отхвърля. Като правило окапването на косата в подобни случаи става частично, на отделни петна. Алопецията спада към този тип заболявания.
За да се излекува това заболяване обаче, е необходимо да се изследва състоянието на кожата и космите на главата и да се определят необходимите витамини и минерали, билки и хранителни добавки, които следва да се приемат. Понякога е полезна и психотерапията. Изследванията се правят в лаборатория „Сити лаб“ Варна от специалист.